Ogród!

17:39:00

Dobra, dobra – od roku piszemy o wnętrzach, czas na ogród!:) I to nie byle jaki, bo naszego autorstwa:) Co prawda dopiero w fazie projektu, przed realizacją, ale jakoś ciepło o nim myślę (może dzięki przemiłym Inwestorom?:) ).. Zatem podzielę się nim już teraz, choć wdzięczy się do Was dopiero z kartek papieru. Tu pojawia się też zła wiadomość dla tych, którzy wolą wnętrza – posty o ogrodach na stałe zagoszczą na naszym blogu. Jest to ważna część mojego życia i istotna naszej działalności, zatem naprawdę bardzo chcę o tym pisać. Potraktujcie to jako powiew wiosny i lata podczas nadchodzących zimnych miesięcy:)

Ogród, który miałyśmy okazję projektować znajduje się niedaleko Wrocławia. Jest to nowa działka, także (niestety) nie ma tu żadnych drzew, ale za to (na szczęście:) ) jest szerokie pole do popisu. Jak to w życiu, coś za coś:) Ogród, póki co, wygląda tak*:

*Teraz wygląda trochę lepiej, bo jest trawnik i właśnie „robi się” ogrodzenie frontowe. No i jak widać, podczas wykonywania zdjęć powyżej (luty-marzec) pogoda była wyjątkowo paskudna:))Podstawowe założenia przy tym projekcie, to:

1. Altana z grillem w północno – zachodnim rogu działki (zdjęcie „e”). Najlepiej lekko zacieniona i przytulna. Do posiedzenia.
2. Domek gospodarczy wraz z drewutnią w południowo – zachodnim rogu działki (zdjęcie „f”.). Jest to gotowy model, który Właściciel wybrał sam, musiałyśmy go jedynie otulić roślinami.
3. Dodatkowy podjazd po prawej stronie od istniejącego (zdjęcie „a”). Właściciel, jako człowiek mający świadomość tego, że zabrukowanie połowy ogrodu nie jest ani ładne, ani rozsądne (woda opadowa!!), postanowił zastosować praktyczną eko kratę, która wzmocni murawę, a jednocześnie nadal jest powierzchnią biologicznie czynną i z daleka wygląda jak normalny trawnik. Brawo!:)4. Przy domu jest bardzo duży taras (zdjęcie „c”), wokół którego Właścicielka bardzo chce mieć rośliny kwitnące i pachnące (doskonale!:))
5. Dodatkowy azyl, gdzie Właściciele będą mogli powiesić hamak (Ach, jak my to rozumiemy!:))

A zatem, koncepcja!

Ogólna koncepcja spełnia wszystkie ww założenia. Altana jest tam, gdzie być miała, podobnie domek gospodarczy. Wspomniany azyl to 3 brzozy posadzone w północno – wschodnim rogu działki, na tyle blisko siebie, aby swobodnie można było powiesić między nimi hamak.  Brzozy szybko rosną, więc będzie to możliwe stosunkowo niedługo.

Ważnym z punktu widzenia scen i kadrów w ogrodzie, a także osłonięcia prywatnej części wypoczynkowej z altaną, jest „jęzor” zachodniej rabaty, która wcina się w trawnik w połowie drogi z tarasu do altany. W miejscu, gdzie rabatę przecina ścieżka, zaplanowana została pergola, która utworzy ładne okno widokowe zarówno z altany w kierunku domu, jak i w stronę przeciwną. 


Dobór gatunkowy


Nie martwcie się, nie będę się tu rozwodzić na temat wszystkich roślin, które zostały zastosowane w projekcie, jedynie nad tymi, które (moim zdaniem) zasługują na chwilę uwagi:).

Poniżej przedstawiam Wam najciekawsze elementy ogrodu, a więc:

1. Wiśnie ‘Kanzan’, które poznałam dzięki Pani Małgosi (dziękuję:)). Pięknie kwitnące na różowo, o wspaniałym pokroju odwróconego stożka, będą rosnąć wokół altany i otaczać ją biało-różową chmurą kwiatów – tego widoku nie mogę się doczekać:)

2. Wokół altany, dzięki ‘Kanzanom’ i zimozielonemu żywopłotowi , zrobi się nieco cienisty zakątek. Tam zaplanowałyśmy rhododendrony, które będą cieszyć swoim towarzystwem szczególnie w maju/czerwcu, a pod nimi różne byliny, których festiwal kwitnienia zacznie się od czerwca i będzie trwał do jesieni. Plus prawdziwy buntownik – kwitnący późną zimą/wczesną wiosną – ciemiernik.


3. Hortensje – zna je każdy miłośnik ogrodów, a i zapewne wiele osób, które z ogrodami nie mają nic wspólnego, ale lubią bogato kwitnące krzewy. Na naszej rabacie zawitają wysokie i dostojne hortensje bukietowe, o ciężkich, przewieszających się lekko stożkowatych kwiatostanach, hortensje ogrodowe - nieco niższe, o kwiatostanach okrągłych, a także hortensje drzewiaste odmiany ‘Anabelle’. Powinno być im dobrze w lekkim cieniu brzóz rosnących obok. Rabata hortensjowa uzupełniona będzie zimozielonymi bukszpanami i puchatymi rosplenicami, a najpiękniej wyglądać będzie z tarasu i okien salonu.

3. Kwitnąca i pachnąca łąka wokół tarasu, czyli zioła, trawy ozdobne i kwitnące byliny, które w pełnym słońcu będą wabić owady i dzięki którym w ogrodzie będzie można się poczuć jak na leśnej polanie w środku lata. Lokalizacja tej rabaty jest nieprzypadkowa. Po pierwsze, wspomniany zapach – pachnące rabaty z reguły lokalizuje się blisko człowieka, a więc tarasu czy altany. A drugim powodem jest fakt, iż rabata ta będzie najbardziej dekoracyjna latem, a więc wtedy kiedy będzie się spędzało czas głównie na tarasie i w altanie, skąd widok na łąkową rabatę będzie najpiękniejszy. Z kolei w zimie, kiedy rabata bylinowa jest mało dekoracyjna (bo nie ma jej wtedy wcale:) ), a ogród podziwia się głównie w okien salonu, nie będzie jej widać, gdyż taras jest wyniesiony ponad poziom terenu, zatem skutecznie ją zasłoni. Ha! Takie jesteśmy sprytne!:)

Taka inspiracja. (źródło: megimoher.blogspot.com)

4. No dobrze, ale co tu podziwiać późną jesienią i zimą, gdy za oknem szaruga i jeśli aura będzie łaskawa, to mooooże spadnie trochę śniegu? Mamy dwa główne punkty programu zimowego (zaraz po świecącym Mikołaju i reniferach, bo z tym przecież nic nie może konkurować:)) Pierwszym jest oczar pośredni rosnący obok tarasu, ciekawie kwitnący zimą i przepięknie wybarwiający się jesienią. Drugim punktem są gołe pędy derenia białego, które przykuwają uwagę swoim intensywnie czerwonym kolorem. Oprócz tego, stosuje się oczywiście gatunki zimozielone i iglaste, ale o tym przecież nie będę pisać:)

Spójrzcie:
A teraz, dla tych, którzy dotrwali do końca roślinnych wynurzeń, kilka widoków perspektywicznych ogrodu. Wizualizacje są robione komputerowo, ponieważ jestem na etapie prób ponownego przyswojenia zasad rysunku odręcznego, które po studiach, jakoś umknęły:) Póki co, wstydzę się pokazywać efekty tychże prób, więc proszę bardzo, oto wizki prosto ze sketchupa – prrrawdziwy rarytas!:P 
Miłego weekendu!:)You Might Also Like

0 komentarze