Z wizytą w Buffalo

17:30:00

Dziś przeskakujemy ocean i odwiedzamy Buffalo – miasto w Północnej Ameryce słynne z historycznej zabudowy. Gościmy w Tipico Coffee, małej kawiarence zaprojektowanej przez Davidson Rafailidis


Projektanci bardzo umiejętnie wykorzystali potencjał opuszczonego ceglanego budynku, wcześniej pełniącego funkcję sklepu. Ze względu na ograniczony budżet, architekci skupili się na wykorzystaniu istniejących we wnętrzu elementów. Centralnym punktem kawiarni jest kominek, który nie tylko pełni funkcje dekoracyjne, ale również ogrzewa całe pomieszczenie. Dodatkowo ciepło z kominka nagrzewa specjalnie stworzoną podłużna ławę obłożoną płytkami ceramicznymi. Dzięki temu zabiegowi powstało przytulne miejsce do odpoczynku w nieprzyjazne, zimowe miesiące. Natomiast podczas letniego okresu projektanci proponują otwarcie harmonijkowych okien i stworzenie przestrzeni otwartej na otoczenie. Co więcej sufitowe lampy złożone z pojedynczych żarówek mają możliwość zmiany położenia poprzez zamontowanie osobnych rozgałęzień na magnesy. 
Poniższe poglądowe szkice prezentują dwa układy kawiarni. W ciepłe miesiące otwarte szklane witryny zachęcają do odpoczynku blisko okien, natomiast w zimowy czas to ciepła ława, pokryta płytkami, skupia najwięcej gości.Projektanci wykorzystali również zastane materiały. Na ścianach widzimy kamień, niejednolite warstwy cegły, a u góry kasetonowy sufit. Wszystko to, wraz z nowymi wzorzystymi płytkami (w dwóch wzorach!) oraz pozostałymi meblami w kolorze czarnym, tworzy bardzo zgrane i charakterne wnętrze. 


Projekt: DAVIDSON RAFAILIDIS    Zdjęcia: FLORIAN HOLZERR

Dzisiejsza inspiracja pokazuje, że nie warto się bać łączenia materiałów o różnych wzorach czy fakturach. Podczas adaptacji starszych pomieszczeń opłaca się (wizualnie jak i finansowo) korzystać z istniejących elementów np. cegły czy betonu, czasem warto pomyśleć o ich przemalowaniu. Poniżej przygotowałam trzy propozycje materiałowe do bazy, którą tworzą czarny stół, krzesło oraz lampa. Zobaczcie, ile mogą zdziałać materiały. 

 1/2/3/4/5/6

  1/2/3/4/5/6

 1/2/3/4/5/6
płytki cementowe: KOLORYMAROKA.PL

    ----  Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorów  ----

You Might Also Like

0 komentarze