Betonlove

15:36:00

Zmieniamy tematykę (ale nie martwcie się - na krótko J) i przedstawiamy fotorelację z powstania blatów betonowych a właściwie zalania form do blatów. Pamiętacie nasze pierwsze posty przedstawiające wiele betonowych inspiracji? Zafascynowane materiałem – zaproponowaliśmy go inwestorom w łazience. Pomysł spodobał się!

W łazience zaplanowałyśmy dwa blaty. Pierwszy na obudowę sufitu nad biegiem schodowym „zabierającym” przestrzeń na podłodze łazienki. Obudowa ta będzie imitacją szafki z betonowym blatem. Drugi blat to blat na szafkę łazienkową pod umywalkę. Obudowa oraz szafka zostały wykonane na wymiar. Drugi posiada otwór do zamontowania umywalki wraz z baterią. Oto dwie formy ze sklejki szalunkowej, których narożniki zostały wypełnione silikonem oraz w całości zostały natłuszczone olejem szalunkowym:

Oprócz form no i oczywiście głównego bohatera - betonu wykorzystane zostały narzędzia: kielnia, stalowa paca do nakładania i wyrównania betonu w formach, wiadro do mieszania, poziomica. Bardzo pomocnym, skracającym czas mieszania narzędziem było elektryczne mieszadło. Zdecydowałyśmy, że dodamy dodatkowe wzmocnienie blatów w postaci zbrojenia, aby wyeliminować ewentualne pęknięcia lub rysy spowodowane skurczem betonu. Ze względu na ciężar blatów, formy zostały zalane na miejscu, aby nie wędrować później przez pół domu z dość ciężkimi elementami. Potrzebna była również duża ilość folii malarskiej, aby uchronić wykończone już pomieszczenie przed ewentualnym zabrudzeniem.

Po bardzo dokładnym wymieszaniu betonu formy zostały wypełnione. Szczególną uwagę trzeba było zwrócić na narożniki, tak aby krawędzie przyszłego blatu były w miarę proste, bez pęcherzyków powietrza na powierzchni (w tym celu konieczne było intensywne opukiwanie wszystkich krawędzi formy - to metoda zamiast wibrowania betonu): 
Następnie „zatopione” zostało zbrojenie:
I powierzchnia górna wygładzona:
Tak samo została wypełniona druga forma:

I teraz pozostało nam tylko czekanie J

Formy powinny przeleżeć ok. 1-2 tygodni. W pierwszych dniach powierzchnię betonu należy polewać wodą oraz przykryć folią, aby beton za szybko nie wysychał. Po wyjęciu z form konieczna będzie wielokrotna impregnacja powierzchni przed wnikaniem wody, tłustymi plamami, pyleniem.

Obiecujemy, że po montażu blatów, będziecie pierwsi, którzy zobaczą efekt. Mam nadzieję, że zadowalający J

Dziękujemy naszemu Pomocnikowi na pomoc i cierpliwość ;)

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Kombinowałam jak koń pod górę jak zrobić betonowy blat na szafkę nocną, a tu taka piękna instrukcja. Czy później oprócz impregnacji potrzebne jest jeszcze jakieś wyszlifowanie betonu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli pamięta się o dobrym natłuszczeniu formy i „opukaniu” krawędzi formy oraz na koniec o dokładnym wygładzeniu wtedy dwie płaszczyzny (górna i dolna) wychodzą gładkie i nie wymagają już dodatkowego szlifowania. W razie pytań służymy pomocą  Powodzenia! Pozdrawiam, Ewa 

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zachwycona :) Wygląda na "łatwą" pracę :) Czekam na końcowe zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A skad macie formy? Sami robicie czy zamawiacie? Zbrojenie tez chyba jest na wymiar?:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam, czekam na finał! :-) Beton (y)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sklejkę na formę i siatkę zbrojeniową przycinaliśmy sobie sami na wymiar- takie plusy posiadania firmy budowlanej:) Sklejkę szalunkową można zastąpić każdą wodoodporną sklejka, którą można dostać w markecie budowlanym i przyciąć na miejscu – trzeba pamiętać, że jeśli sklejka będzie miała fakturę, odbije się ona na betonie. Jeśli chodzi o zbrojenie można użyć siatki ogrodzeniowej (którą da się ciąć używając obcęg) również do kupienia w marketach. Lepiej aby nie była ocynkowana. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny instrukcja. Gdzie można znaleźć finał tej pracy? Jak się sprawdza blat? A może zamiast impregnacji, krystalizacja?

  OdpowiedzUsuń